# HBG-60-1050
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** HBG-60-1050
- **Manufacturer:** Mean Well USA
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** LED Drivers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/hbg-60-1050
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/hbg-60-1050#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/82/04/12820405-1866-2224-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Approval Agency:** CB, CCC, CE, cURus, ENEC
- **Current:** 1.05A
- **Efficiency:** 90%
- **Features:** OCP, OTP
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Power (Watts):** 58 W
- **Size:** 4.33" Dia x 2.26" H (110.0mm x 57.5mm)
- **Termination Style:** Wire Leads
- **Topology:** AC DC Converter
- **Type:** Constant Current
- **Voltage:** 90VAC