# HB15-1.5-AG
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** HB15-1.5-AG
- **Manufacturer:** Bel Power Solutions
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/hb15-1-5-ag
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/hb15-1-5-ag#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CE, CSA, UL
- **Current:** 1.5 A
- **Efficiency:** 55%
- **Features:** Adjustable Output, Remote Sense
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 50°C
- **Power (Watts):** 23W
- **Size:** 4.87" L x 4.00" W x 2.10" H (123.7mm x 101.6mm x 53.3mm)
- **Standard Number:** 60950-1; 62368-1
- **Type:** Linear
- **Voltage:** 4.242 kV