# HA40201V4-1000U-G99
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** HA40201V4-1000U-G99
- **Manufacturer:** SUNON
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ha40201v4-1000u-g99
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ha40201v4-1000u-g99#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 5.5 CFM (0.154m³/min)
- **Approval Agency:** CE, CUR, TUV, UL
- **Bearing Type:** Vapo-Bearing
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Auto Restart, Speed Sensor (Tach)
- **Noise:** 12.3dB(A)
- **Operating Temperature:** 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 380 mW
- **RPM:** 4500 RPM
- **Size:** Square - 40mm L x 40mm H
- **Static Pressure:** 0.100 in H2O (24.9 Pa)
- **Termination:** 3 Wire Leads
- **Voltage:** 12VDC
- **Weight:** 0.068 lb (30.84 g)
- **Width:** 20.00mm