# H840K2BYA
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** H840K2BYA
- **Manufacturer:** TE Connectivity
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Through Hole Resistors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/h840k2bya
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/h840k2bya#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Metal Film
- **Features:** Pulse Withstanding
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 155°C
- **Power (Watts):** 0.25W, 1/4W
- **Resistance:** 40.2 kΩ
- **Size:** 0.098" Dia x 0.283" L (2.50mm x 7.20mm)
- **Supplier Device Package:** Axial
- **Temperature Coefficient:** ±15ppm/°C
- **Tolerance:** ±0.1%