# H8240RFYA
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** H8240RFYA
- **Manufacturer:** TE Connectivity
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Through Hole Resistors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/h8240rfya
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/h8240rfya#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Metal Film
- **Features:** Pulse Withstanding
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 155°C
- **Power (Watts):** 0.25W, 1/4W
- **Resistance:** 240 Ω
- **Size:** 0.098" Dia x 0.283" L (2.50mm x 7.20mm)
- **Supplier Device Package:** Axial
- **Temperature Coefficient:** ±15ppm/°C
- **Tolerance:** ±1%