# H7CX-R11W-N AC100-240
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** H7CX-R11W-N AC100-240
- **Manufacturer:** Omron
- **Category:** Industrial Automation and Controls
- **Subcategory:** Panel Meters - Counters, Hour Meters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/h7cx-r11w-n-ac100-240
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/h7cx-r11w-n-ac100-240#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Count Rate:** 30Hz, 5kHz
- **Display Characters:** 0.394" (10.00mm), 0.236" (6.00mm)
- **Display Type:** LCD - Dual Color Characters, Backlight
- **Ingress Protection:** IP66 - Dust Tight, Water Resistant
- **Input Type:** No Voltage, Voltage
- **Mounting Type:** Panel Mount
- **Number of Characters Per Row:** 6, 6
- **Operating Mode:** Up
- **Output Type:** Relay
- **Panel Cutout Dimensions:** Square - 45.00mm x 45.00mm
- **Reset:** Non-Resettable
- **Termination Style:** Plug In, 11 Pin (Octal)
- **Type:** Tachometer
- **Voltage:** 100 ~ 240VAC