# H7CN-XHNM AC100-240
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** H7CN-XHNM AC100-240
- **Manufacturer:** Omron
- **Category:** Industrial Automation and Controls
- **Subcategory:** Panel Meters - Counters, Hour Meters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/h7cn-xhnm-ac100-240
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/h7cn-xhnm-ac100-240#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/94/82/58/9482580-Z9636-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Count Rate:** 5kHz
- **Display Characters:** 0.314" (8.00mm)
- **Display Type:** LED - Red Characters
- **Input Type:** No Voltage
- **Mounting Type:** Panel Mount
- **Number of Characters Per Row:** 4
- **Operating Mode:** Up
- **Output Type:** Relay
- **Panel Cutout Dimensions:** Square - 45.00mm x 45.00mm
- **Reset:** External, Front Panel
- **Termination Style:** Plug In, 11 Pin (Octal)
- **Type:** Preset
- **Voltage:** 100 ~ 240VAC