# H5C3T10X2.5X5
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** H5C3T10X2.5X5
- **Manufacturer:** TDK Corporation
- **Category:** Magnetics - Transformer, Inductor Components
- **Subcategory:** Ferrite Cores
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/h5c3t10x2-5x5
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/h5c3t10x2-5x5#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Core Type:** Toroid
- **Diameter:** 0.394" (10.00mm)
- **Effective Area (Ae) mm²:** 6.01
- **Effective Length (le) mm:** 21.8
- **Effective Magnetic Volume (Ve) mm³:** 131
- **Finish:** Uncoated
- **Gap:** Ungapped
- **Height:** 0.098" (2.50mm)
- **Inductance Factor (Al):** 5 µH
- **Initial Permeability (µi):** 15000
- **Material:** H5C3
- **Tolerance:** ±30%