# H5AP5.8/3.3Z-52S-NN
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** H5AP5.8/3.3Z-52S-NN
- **Manufacturer:** TDK Corporation
- **Category:** Magnetics - Transformer, Inductor Components
- **Subcategory:** Ferrite Cores
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/h5ap5-8-3-3z-52s-nn
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/h5ap5-8-3-3z-52s-nn#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Core Type:** P
- **Diameter:** 0.228" (5.80mm)
- **Effective Area (Ae) mm²:** 4.7
- **Effective Length (le) mm:** 7.9
- **Effective Magnetic Volume (Ve) mm³:** 37
- **Effective Permeability (µe):** 1163
- **Finish:** Uncoated
- **Gap:** Ungapped
- **Height:** 0.065" (1.65mm)
- **Inductance Factor (Al):** 870 nH
- **Initial Permeability (µi):** 3300
- **Material:** H5A
- **Minimum Core Cross Section (Amin) mm²:** 3.66
- **Supplier Device Package:** P 5.8 x 3.3
- **Tolerance:** ±25%