# H51300500000G
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** H51300500000G
- **Manufacturer:** Amphenol Anytek
- **Category:** Terminal Blocks
- **Subcategory:** Headers, Plugs and Sockets
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/h51300500000g
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/h51300500000g#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Green
- **Contact Mating Finish:** Tin
- **Current:** 10 A
- **Mounting Type:** Free Hanging (In-Line)
- **Number of Levels:** 1
- **Number of Positions:** 13
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 115°C
- **Pitch:** 0.300" (7.62mm)
- **Plug Wire Entry:** 180°
- **Positions Per Level:** 13
- **Termination Style:** Screwless - Leg Spring, Push-In Spring
- **Type:** Plug, Male Pins
- **Voltage:** 300 V