# H4P47KFZA
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** H4P47KFZA
- **Manufacturer:** TE Connectivity
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Through Hole Resistors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/h4p47kfza
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/h4p47kfza#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Metal Film
- **Features:** Pulse Withstanding
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 155°C
- **Power (Watts):** 1W
- **Resistance:** 47 kΩ
- **Size:** 0.146" Dia x 0.394" L (3.70mm x 10.00mm)
- **Supplier Device Package:** Axial
- **Temperature Coefficient:** ±100ppm/°C
- **Tolerance:** ±1%