# H496166115
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** H496166115
- **Manufacturer:** Carlo Gavazzi
- **Category:** Industrial Automation and Controls
- **Subcategory:** Controllers - Liquid, Level
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/h496166115
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/h496166115#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Contact Form:** DPDT (2 Form C)
- **Contact Rating @ Voltage:** 8A @ 250VAC
- **Features:** Adjustable Sensitivity
- **Mounting Type:** DIN Rail
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 50°C
- **Output Type:** Relay
- **Sensitivity:** 200Ohm ~ 220kOhm
- **Termination Style:** Screw Terminal
- **Type:** High/Low Level
- **Voltage:** 115VAC