# H3AKH-6006M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** H3AKH-6006M
- **Manufacturer:** Assmann WSW Components
- **Category:** Cable Assemblies
- **Subcategory:** Rectangular Cable Assemblies
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/h3akh-6006m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/h3akh-6006m#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Termination:** IDC
- **Color:** Multiple, Ribbon
- **Connector Type:** Socket to Plug
- **Contact Finish:** Gold
- **Contact Finish Thickness:** 15.0碌in (0.38碌m)
- **Features:** Polarizing Key
- **Length:** 0.500' (152.40mm, 6.00")
- **Number of Positions:** 60
- **Number of Rows:** 2
- **Pitch:** 0.050" (1.27mm)