# H2KA050KA1CD00
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** H2KA050KA1CD00
- **Manufacturer:** Unictron Technologies Corporation
- **Category:** Sensors, Transducers
- **Subcategory:** Ultrasonic Receivers, Transmitters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/h2ka050ka1cd00
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/h2ka050ka1cd00#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Beam Angle:** 10°
- **Frequency:** 50kHz
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Type:** Transmitter, Receiver
- **Voltage:** 1000V (1kV)