# H2.4-P-SS085
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** H2.4-P-SS085
- **Manufacturer:** Hirose Electric
- **Category:** Coaxial Connectors (RF)
- **Subcategory:** Coaxial Connector (RF) Assemblies
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/h2-4-p-ss085
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/h2-4-p-ss085#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Group:** RG-405 (.085" Semi Rigid)
- **Center Contact Material:** Beryllium Copper
- **Connector Style:** 2.4mm (APC-2.4, OS-50)
- **Connector Type:** Plug, Male Pin
- **Contact Termination:** Solder
- **Fastening Type:** Threaded
- **Frequency:** 50 GHz
- **Housing Color:** Silver
- **Impedance:** 50Ohm