# H1OED8K5SC-112YXC-20M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** H1OED8K5SC-112YXC-20M
- **Manufacturer:** YXC
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Crystals
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/h1oed8k5sc-112yxc-20m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/h1oed8k5sc-112yxc-20m#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 40 Ω
- **Frequency:** 20 MHz
- **Frequency Stability:** ±20ppm
- **Height:** 0.145" (3.68mm)
- **Load Capacitance:** 20pF
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Mode:** Fundamental
- **Size:** 0.453" L x 0.177" W (11.50mm x 4.50mm)