# H130B-8.000-18-3030-TR-NS1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** H130B-8.000-18-3030-TR-NS1
- **Subcategory:** Crystals
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/h130b-8-000-18-3030-tr-ns1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/h130b-8-000-18-3030-tr-ns1#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 100 Ω
- **Frequency:** 8 MHz
- **Frequency Stability:** ±30ppm
- **Frequency Tolerance:** ±30ppm
- **Height:** 0.039" (1.00mm)
- **Load Capacitance:** 18pF
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Mode:** Fundamental
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 70°C
- **Size:** 0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)