# H13-12.000-18-2020-TR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** H13-12.000-18-2020-TR
- **Manufacturer:** Raltron Electronics
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Crystals
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/h13-12-000-18-2020-tr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/h13-12-000-18-2020-tr#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Frequency:** 12 MHz
- **Frequency Stability:** ±20ppm
- **Frequency Tolerance:** ±20ppm
- **Height:** 0.051" (1.30mm)
- **Load Capacitance:** 18pF
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Mode:** Fundamental
- **Operating Temperature:** -10°C ~ 60°C
- **Size:** 0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)