# H10S-6.000-20-3050-TR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** H10S-6.000-20-3050-TR
- **Manufacturer:** Raltron Electronics
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Crystals
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/h10s-6-000-20-3050-tr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/h10s-6-000-20-3050-tr#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 130 Ω
- **Frequency:** 6 MHz
- **Frequency Stability:** ±50ppm
- **Frequency Tolerance:** ±30ppm
- **Height:** 0.047" (1.20mm)
- **Load Capacitance:** 20pF
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Mode:** Fundamental
- **Operating Temperature:** -10°C ~ 60°C
- **Size:** 0.236" L x 0.138" W (6.00mm x 3.50mm)