# H-24/12VDC
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** H-24/12VDC
- **Manufacturer:** TE Connectivity
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Power Relays, Over 2 Amps
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/h-24-12vdc
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/h-24-12vdc#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 250 mA
- **Coil Type:** Non Latching
- **Coil Voltage:** 12VDC
- **Contact Form:** SPST-NO (1 Form A)
- **Contact Rating (Current):** 30 A
- **Mounting Type:** Panel Mount
- **Must Operate Voltage:** 8 VDC
- **Must Release Voltage:** 0.5 VDC
- **Operate Time:** 30 ms
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Relay Type:** General Purpose
- **Release Time:** 20 ms
- **Switching Voltage:** 30VDC - Max