# GZN20100
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** GZN20100
- **Manufacturer:** Sprague-Goodman
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Trimmers, Variable Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/gzn20100
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/gzn20100#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/22/97/43/2297430-SG9056-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Adjustment Type:** Top
- **Capacitance Range:** 9 ~ 200pF
- **Dielectric Material:** Polycarbonate (PC)
- **Features:** General Purpose
- **Height:** 0.669" (17.00mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Q @ Freq:** 200 @ 1MHz
- **Size:** 0.709" L x 0.610" W (18.00mm x 15.50mm)
- **Voltage:** 150 V