# GZD10100
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** GZD10100
- **Manufacturer:** Sprague-Goodman
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Trimmers, Variable Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/gzd10100
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/gzd10100#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/22/98/70/2298708-SG3016-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Adjustment Type:** Side
- **Capacitance Range:** 9 ~ 100pF
- **Dielectric Material:** Polycarbonate (PC)
- **Features:** General Purpose
- **Height:** 0.449" (11.40mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Q @ Freq:** 200 @ 1MHz
- **Size:** 0.433" Dia (11.00mm)
- **Voltage:** 100 V