# GZC43112
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** GZC43112
- **Manufacturer:** Sprague-Goodman
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Trimmers, Variable Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/gzc43112
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/gzc43112#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Adjustment Type:** Top and Bottom
- **Capacitance Range:** 30 ~ 430pF
- **Dielectric Material:** Polycarbonate (PC)
- **Features:** General Purpose
- **Height:** 0.571" (14.50mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Q @ Freq:** 200 @ 1MHz
- **Size:** 0.510" L x 0.449" W (13.00mm x 11.40mm)
- **Voltage:** 100 V