# GYC20000
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** GYC20000
- **Manufacturer:** Sprague-Goodman
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Trimmers, Variable Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/gyc20000
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/gyc20000#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/22/99/28/2299285-SG3007-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Adjustment Type:** Top and Bottom
- **Capacitance Range:** 3 ~ 20pF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP)
- **Features:** General Purpose
- **Height:** 0.402" (10.20mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 70°C
- **Q @ Freq:** 1000 @ 1MHz
- **Size:** 0.433" Dia (11.00mm)
- **Voltage:** 100 V