# GXA5R000
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** GXA5R000
- **Manufacturer:** Sprague-Goodman
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Trimmers, Variable Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/gxa5r000
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/gxa5r000#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/22/97/45/2297450-SG9144-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Adjustment Type:** Top and Bottom
- **Capacitance Range:** 1.6 ~ 5pF
- **Dielectric Material:** Polytetrafluoroethylene (PTFE)
- **Features:** General Purpose
- **Height:** 0.402" (10.20mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Q @ Freq:** 1500 @ 1MHz
- **Size:** 0.335" L x 0.295" W (8.50mm x 7.50mm)
- **Voltage:** 100 V