# GXA18000
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** GXA18000
- **Manufacturer:** Sprague-Goodman
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Trimmers, Variable Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/gxa18000
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/gxa18000#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Adjustment Type:** Top and Bottom
- **Capacitance Range:** 2 ~ 18pF
- **Dielectric Material:** Polytetrafluoroethylene (PTFE)
- **Features:** General Purpose
- **Height:** 0.402" (10.20mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Q @ Freq:** 1500 @ 1MHz
- **Size:** 0.335" Dia (8.50mm)
- **Voltage:** 100 V