# GWC8R000
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** GWC8R000
- **Manufacturer:** Sprague-Goodman
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Trimmers, Variable Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/gwc8r000
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/gwc8r000#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/22/97/55/2297551-SG9260-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Adjustment Type:** Side
- **Capacitance Range:** 0.8 ~ 8pF
- **Dielectric Material:** Sapphire
- **Features:** General Purpose
- **Height:** 0.470" (12.00mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Q @ Freq:** 1000 @ 250MHz
- **Size:** 0.118" Dia (3.00mm)
- **Voltage:** 500 V