# GVB-8-PB-12V-PCB MPPT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** GVB-8-PB-12V-PCB MPPT
- **Manufacturer:** Genasun
- **Category:** Battery Products
- **Subcategory:** Battery Chargers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/gvb-8-pb-12v-pcb-mppt
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/gvb-8-pb-12v-pcb-mppt#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Battery Chemistry:** Lead Acid
- **Charge Current:** 8A
- **Features:** LED Indicator
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Power:** 105W
- **Size:** 5.50" L x 2.50" W x 1.20" H (139.7mm x 63.5mm x 30.5mm)
- **Termination Style:** Screw Terminal
- **Type:** Solar Charger
- **Voltage:** 5V ~ 12V