# GTWX101VLB00P
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** GTWX101VLB00P
- **Manufacturer:** Noritake Company Inc.
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** Display Modules - LCD, OLED, Graphic
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/gtwx101vlb00p
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/gtwx101vlb00p#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Backlight:** LED
- **Diagonal Screen Size:** 10.1" (256.54mm)
- **Display Mode:** Transmissive
- **Display Type:** TFT - Color
- **Dot Pixels:** 1280 x 800
- **Graphics Color:** Red, Green, Blue (RGB)
- **Interface:** LVDS, I²C, UART, USB
- **Touchscreen:** Capacitive
- **Viewing Area:** 216.96mm W x 135.6mm H