# GTWQ043C3A00PA
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** GTWQ043C3A00PA
- **Manufacturer:** Noritake Company Inc.
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** Display Modules - LCD, OLED, Graphic
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/gtwq043c3a00pa
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/gtwq043c3a00pa#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Backlight:** LED
- **Diagonal Screen Size:** 4.3" (109.22mm)
- **Display Type:** TFT - Color
- **Dot Pixels:** 480 x 272 (WQVGA)
- **Graphics Color:** Red, Green, Blue (RGB)
- **Interface:** CMOS, I²C, SPI, UART, USB
- **Touchscreen:** Capacitive
- **Viewing Area:** 95.04mm W x 53.86mm H