# GTT43A-TPC-BLM-B0-H1-CU-VPT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** GTT43A-TPC-BLM-B0-H1-CU-VPT
- **Manufacturer:** Matrix Orbital
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** Display Modules - LCD, OLED, Graphic
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/gtt43a-tpc-blm-b0-h1-cu-vpt
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/gtt43a-tpc-blm-b0-h1-cu-vpt#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Diagonal Screen Size:** 4.3" (109.22mm)
- **Display Mode:** Transmissive
- **Display Type:** TFT - Color
- **Dot Pixels:** 480 x 272
- **Graphics Color:** Red, Green, Blue (RGB)
- **Interface:** USB
- **Touchscreen:** Capacitive
- **Viewing Area:** 98.70mm W x 57.50mm H