# GTT38A-TPR-BLH-B0-H1-CS-V5
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** GTT38A-TPR-BLH-B0-H1-CS-V5
- **Manufacturer:** Matrix Orbital
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** Display Modules - LCD, OLED, Graphic
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/gtt38a-tpr-blh-b0-h1-cs-v5
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/gtt38a-tpr-blh-b0-h1-cs-v5#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/11/26/72/11267277-635-1121-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Backlight:** LED - White
- **Diagonal Screen Size:** 3.8" (96.52mm)
- **Display Mode:** Transmissive
- **Display Type:** TFT - Color
- **Dot Pixels:** 480 x 116
- **Graphics Color:** Red, Green, Blue (RGB)
- **Interface:** I²C, RS-232
- **Touchscreen:** Resistive
- **Viewing Area:** 98.04mm W x 26.30mm H