# GTT35A-TPC-BLM-B0-H1-CU-VPT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** GTT35A-TPC-BLM-B0-H1-CU-VPT
- **Manufacturer:** Matrix Orbital
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** Display Modules - LCD, OLED, Graphic
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/gtt35a-tpc-blm-b0-h1-cu-vpt
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/gtt35a-tpc-blm-b0-h1-cu-vpt#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Diagonal Screen Size:** 3.5" (88.90mm)
- **Display Mode:** Transmissive
- **Display Type:** TFT - Color
- **Dot Pixels:** 320 x 240
- **Graphics Color:** Red, Green, Blue (RGB)
- **Interface:** USB
- **Touchscreen:** Capacitive
- **Viewing Area:** 70.08mm W x 52.56mm H