# GTRA362802FC-V1-R2
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** GTRA362802FC-V1-R2
- **Manufacturer:** WOLFSPEED
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - FETs, MOSFETs - RF
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/gtra362802fc-v1-r2
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/gtra362802fc-v1-r2#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 200 mA
- **Frequency:** 3.4GHz ~ 3.6GHz
- **Gain:** 13.5dB
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Power:** 280W
- **Supplier Device Package:** H-37248C-4
- **Technology:** HEMT
- **Voltage:** 48 V