# GTM962251P22554-F
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** GTM962251P22554-F
- **Manufacturer:** GlobTek, Inc.
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/gtm962251p22554-f
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/gtm962251p22554-f#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial), Medical
- **Approval Agency:** EAC, UKCA, VCCI
- **Current:** 4.16 A
- **Efficiency:** 95%
- **Features:** Adjustable Output, PFC, Universal Input
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 50°C
- **Power (Watts):** 225W
- **Size:** 4.00" L x 2.00" W x 1.56" H (101.6mm x 50.8mm x 39.5mm)
- **Standard Number:** 60601-1; 60950-1; 62368-1
- **Type:** Open Frame
- **Voltage:** 4 kV