# GTM962250P22515A-F
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** GTM962250P22515A-F
- **Manufacturer:** GlobTek, Inc.
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/gtm962250p22515a-f
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/gtm962250p22515a-f#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Household Appliances, ITE (Commercial), Medical
- **Approval Agency:** CB, CE, cETLus, EAC, UkrSEPRO, VCCI
- **Current:** 15 A
- **Efficiency:** 95%
- **Features:** Universal Input
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 80°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 225W
- **Size:** 4.00" L x 2.00" W x 1.18" H (101.6mm x 50.8mm x 30.0mm)
- **Standard Number:** 60335-1; 60601-1; 60950-1; 62368-1
- **Type:** Open Frame
- **Voltage:** 4 kV