# GTM43007-A6030-F(R)
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** GTM43007-A6030-F(R)
- **Manufacturer:** GlobTek, Inc.
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/gtm43007-a6030-f-r
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/gtm43007-a6030-f-r#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Household Appliances, ITE (Commercial), Medical
- **Approval Agency:** CB, CCC, CE, cETLus, EAC, ETL, FCC, NEMKO, S-Mark, UkrSEPRO, VCCI
- **Current:** 2 A
- **Efficiency:** 89%
- **Features:** Universal Input
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -10°C ~ 45°C
- **Power (Watts):** 60W
- **Size:** 3.00" L x 2.00" W x 1.20" H (76.2mm x 50.8mm x 30.5mm)
- **Type:** Open Frame
- **Voltage:** 4 kV