# GTB10-P4211
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** GTB10-P4211
- **Manufacturer:** Sick Inc.
- **Category:** Sensors, Transducers
- **Subcategory:** Optical Sensors - Photoelectric, Industrial
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/gtb10-p4211
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/gtb10-p4211#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/14/69/33/14693399-1882-1095-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Adjustment Type:** Adjustable, 5-Turn Potentiometer
- **Connection Method:** Connector, M12, 4POS
- **Ingress Protection:** IP67
- **Light Source:** Red LED
- **Operating Temperature:** -30°C ~ 60°C
- **Output Configuration:** PNP - Dark-ON/Light-ON - Selectable
- **Response Time:** 500µs
- **Sensing Distance:** 0.787" ~ 37.402" (20mm ~ 950mm)
- **Voltage:** 10V ~ 30V