# GTB10-P1211
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** GTB10-P1211
- **Manufacturer:** Sick Inc.
- **Category:** Sensors, Transducers
- **Subcategory:** Optical Sensors - Photoelectric, Industrial
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/gtb10-p1211
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/gtb10-p1211#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Adjustment Type:** Adjustable, 5-Turn Potentiometer
- **Cable Length:** 78.74" (2m)
- **Connection Method:** Cable
- **Ingress Protection:** IP67
- **Light Source:** Red (625nm)
- **Operating Temperature:** -30°C ~ 60°C (TA)
- **Output Configuration:** PNP
- **Response Time:** 500µs
- **Sensing Distance:** 0.787" ~ 37.402" (20mm ~ 950mm)
- **Sensing Method:** Proximity
- **Voltage:** 10V ~ 30V