# GT5Y-4SN1D24
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** GT5Y-4SN1D24
- **Manufacturer:** Idec
- **Category:** Industrial Automation and Controls
- **Subcategory:** Time Delay Relays
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/gt5y-4sn1d24
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/gt5y-4sn1d24#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/95/74/83/9574830-1885-1006-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Circuit:** 4PDT (4 Form C)
- **Contact Rating @ Voltage:** 3A @ 220VAC/30VDC
- **Delay Time:** 0.1 Sec ~ 10 Min
- **Function:** On-Delay
- **Mounting Type:** Socketable
- **Relay Type:** Mechanical Relay
- **Termination Style:** Plug In
- **Timing Adjustment Method:** Screwdriver Slot
- **Timing Initiate Method:** Input Voltage
- **Voltage:** 24VDC