# GT52N10D5I
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** GT52N10D5I
- **Manufacturer:** Goford Semiconductor
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - FETs, MOSFETs - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/gt52n10d5i
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/gt52n10d5i#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 65A (Tc)
- **Drain to Source Voltage (Vdss):** 100 V
- **Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):** 4.5V, 10V
- **FET Type:** N-Channel
- **Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:** 35 nC @ 10 V
- **Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:** 2428 pF @ 50 V
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C (TJ)
- **Power Dissipation (Max):** 79W (Tc)
- **Supplier Device Package:** 8-DFN (4.9x5.75)
- **Technology:** MOSFET (Metal Oxide)
- **Vgs (Max):** ±20V
- **Vgs(th) (Max) @ Id:** 2.5V @ 250µA