# GT3W-A11D12N
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** GT3W-A11D12N
- **Manufacturer:** Idec
- **Category:** Industrial Automation and Controls
- **Subcategory:** Time Delay Relays
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/gt3w-a11d12n
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/gt3w-a11d12n#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/95/74/91/9574910-1885-1408-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Circuit:** DPDT (2 Form C)
- **Contact Rating @ Voltage:** 3A @ 240VAC
- **Delay Time:** 0.1 Sec ~ 6 Hrs
- **Function:** Programmable (Multi-Function)
- **Mounting Type:** Socketable
- **Relay Type:** Mechanical Relay
- **Termination Style:** Plug In, 8 Pin (Octal)
- **Timing Adjustment Method:** Screwdriver Slot
- **Timing Initiate Method:** Input Voltage
- **Voltage:** 12VDC