# GT060N04T
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** GT060N04T
- **Manufacturer:** Goford Semiconductor
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - FETs, MOSFETs - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/gt060n04t
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/gt060n04t#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 60A (Tc)
- **Drain to Source Voltage (Vdss):** 40 V
- **Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):** 4.5V, 10V
- **FET Type:** N-Channel
- **Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:** 19 nC @ 10 V
- **Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:** 1301 pF @ 20 V
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C (TJ)
- **Power Dissipation (Max):** 48W (Tc)
- **Rds On (Max) @ Id, Vgs:** 6mOhm @ 30A, 10V
- **Supplier Device Package:** TO-220
- **Technology:** MOSFET (Metal Oxide)
- **Vgs (Max):** ±20V
- **Vgs(th) (Max) @ Id:** 2.3V @ 250µA