# GSXD160A012S1-D3
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** GSXD160A012S1-D3
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/gsxd160a012s1-d3
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/gsxd160a012s1-d3#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 3 mA @ 120 V
- **Diode Configuration:** 2 Independent
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 150°C
- **Speed:** Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- **Supplier Device Package:** SOT-227
- **Technology:** Schottky
- **Voltage:** 880 mV @ 160 A