# GSXD080A006S1-D3
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** GSXD080A006S1-D3
- **Manufacturer:** SemiQ
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Rectifiers - Arrays
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/gsxd080a006s1-d3
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/gsxd080a006s1-d3#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 1 mA @ 60 V
- **Diode Configuration:** 2 Independent
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 150°C
- **Speed:** Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- **Supplier Device Package:** SOT-227
- **Technology:** Schottky
- **Voltage:** 750 mV @ 80 A