# GSM60U48-P1J
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** GSM60U48-P1J
- **Manufacturer:** Mean Well USA
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Desktop, Wall Adapters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/gsm60u48-p1j
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/gsm60u48-p1j#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/71/23/12712318-1866-5527-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Medical
- **Approval Agency:** CB, FCC, UR
- **Cord Length:** 59" (1.50m)
- **Current:** 1.25A
- **Efficiency:** 90%
- **Form:** Wall Mount (Class II)
- **Input Connector:** NEMA 1-15P
- **Input Type:** Fixed Blade
- **Operating Temperature:** -30°C ~ 70°C
- **Output Connector:** Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
- **Polarization:** Positive Center
- **Power (Watts):** 60 W
- **Region Utilized:** North America
- **Size:** 2.97" L x 1.26" W x 1.87" H (75.5mm x 32.0mm x 47.5mm)
- **Voltage:** 48V