# GSM60B24-P1J
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** GSM60B24-P1J
- **Manufacturer:** Mean Well USA
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Desktop, Wall Adapters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/gsm60b24-p1j
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/gsm60b24-p1j#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Medical
- **Approval Agency:** CB, CE, cRUus, TUV
- **Cord Length:** 59" (1.50m)
- **Current:** 2.5A
- **Efficiency:** Level VI
- **Form:** Desktop (Class II)
- **Input Connector:** IEC 320-C8
- **Input Type:** Cord (Sold Separately)
- **No Load Power Consumption:** 100mW (Max)
- **Operating Temperature:** -30°C ~ 70°C
- **Output Connector:** Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
- **Polarization:** Positive Center
- **Power (Watts):** 60 W
- **Region Utilized:** International
- **Size:** 4.92" L x 1.97" W x 1.24" H (125.0mm x 50.0mm x 31.5mm)
- **Voltage:** 24V