# GSM12E18-P1J
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** GSM12E18-P1J
- **Manufacturer:** Mean Well USA
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Desktop, Wall Adapters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/gsm12e18-p1j
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/gsm12e18-p1j#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Medical
- **Approval Agency:** CE, EAC, TUV, UKCA
- **Cord Length:** 70.8" (1.80m)
- **Current:** 660mA
- **Efficiency:** Level VI
- **Form:** Wall Mount (Class II)
- **Input Connector:** CEE 7/16
- **Input Type:** Fixed Blade
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 70°C
- **Output Connector:** Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
- **Polarization:** Positive Center
- **Power (Watts):** 12 W
- **Region Utilized:** Europe
- **Size:** 2.45" L x 1.08" W x 1.56" H (62.2mm x 27.4mm x 39.7mm)
- **Standard Number:** 60601-1
- **Voltage:** 18V