# GSM11-12AAG
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** GSM11-12AAG
- **Manufacturer:** SL Power Electronics Manufacture of Condor/Ault Brands
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/gsm11-12aag
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/gsm11-12aag#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/44/99/12449962-271-2242-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Medical
- **Current:** 920 mA
- **Efficiency:** 77%
- **Features:** Adjustable Output, Universal Input
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 70°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 11W
- **Size:** 2.28" L x 2.00" W x 0.56" H (57.9mm x 50.8mm x 14.3mm)
- **Type:** Open Frame
- **Voltage:** 4 kV