# GSID200A170S3B1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** GSID200A170S3B1
- **Manufacturer:** SemiQ
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - IGBTs - Modules
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/gsid200a170s3b1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/gsid200a170s3b1#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Configuration:** 2 Independent
- **Current:** 400 A
- **Input:** Standard
- **Input Capacitance (Cies) @ Vce:** 26 nF @ 25 V
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **NTC Thermistor:** No
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 150°C
- **Power:** 1630 W
- **Supplier Device Package:** D3
- **Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:** 1.9V @ 15V, 200A
- **Voltage:** 1200 V